RAMAPO HARDWARE -
LED LIGHT BULBS = LIGHT EMITTING DIODE LIGHT BULB

In this section you will find everything
you need to know about LED BULBS.

Click on"LIGHT BULBS"in the menu to your left
if you want to explore other bulbs besides LED.

First we will show you the LED bulbs we carry.
Scroll below the pictures to learn more about LED bulbs!

REGULAR HOUSEHOLD LED BULBS
Regular Size and Most Common Type of LED Bulbs
CHOICES:
How many watts?  We carry 60w and 100w
What color?  We carry SOFT WHITE and DAYLIGHT
How many?  We sell them individually,
packs of 2 (100w only) or packs of 3 (60w only)
Soft White - 60w LED
These bulbs will save you $60-$65 per bulb in 5 years!
(Based on 5 hours per day)
Daylight - 60w LED
WHAT ARE SOFT WHITE AND DAYLIGHT COLORS?
Soft White is a white with a yellow tint to it.
Daylight is a white with a blue tint to it.


LED FLOODLIGHTS

65w GE LED Floodlight
SOFT WHITE COLOR
BR30 Shape/Size
$12.95

SAVES YOU $115.35
IN 5 YEARS!!


Why does the package say it lasts 22.8 years
and will save $151 in energy savings?
The companies that make these bulbs will tell you the MAXIMUM  amount you will save and we tell you the MINIMUM you will save.
Our math is based on what we consider "normal" daily use.
We calculate normal daily use at 5 hours per day.
This bulb CAN last 22 years but you would have to
only use it for 90 minutes a day to make it last that long!



85w GE LED FLOODLIGHT
SOFT WHITE COLOR
R40 Shape/Size
INDOOR ONLY
$17.95


LED CHANDELIER BULBS

GE 40w LED CLEAR CHANDELIER BULB
SOFT WHITE COLOR
CANDELABRA BASE

$9.95
This bulb will save you $44.85 in 5 years!

GENERAL EDUCATION ABOUT LED BULBS
LED Bulbs are the most efficient type of bulb you can use. 
They require less energy to produce the same amount of light,
they last longer than other bulbs, and they produce less heat.
THIS SAVES YOU MONEY
SAVING ENERGY = SAVING MONEY
REPLACING THE BULB EVERY FEW YEARS INSTEAD OF
EVERY 8 MONTHS ALSO SAVES YOU MONEY!
Less gas used, less time spent, and less trips to the store for bulbs!

QUALITY IS VERY IMPORTANT WITH LED BULBS
Even cheap no-name brand LED bulbs will still save you money
on electricity costs but you will save a LOT more money on
good quality bulbs so it is important to know the difference.
WE DO NOT CARRY LOW QUALITY BULBS AT ALL
WE ONLY CARRY HIGH QUALITY GE BULBS
We often get requests for cheaper brand bulbs but they actually end up costing you more money in the long-term than the better quality bulbs so we do not even bother carrying them at all. 
We have no interest in wasting your money.

GE is the best brand out there regarding LED Bulbs so I recommend trying to only buy GE Brand Bulbs.
Other brands cost less at the store  but then they only last about a year or 2 and therefore you are not saving as much money.

DO NOT FALL FOR THE BIG BOX TRAP!
GE Bulbs at a Big Box Store (Home Depot, Lowes, Walmart, Amazon, etc) are NOT the same as the GE bulbs in our store or other smaller companies such as a lighting store.
These Big Box stores go to GE and demand a lower price due to high volumes of sales and GE then gives them a lower quality bulb so that they can keep the same profit margin.
Search online for customer complaints regarding GE Bulbs and you will see that almost all of these complaints are bulbs that were purchased in Big Box Stores, not smaller companies.

LOOK FOR THIS ENERGY STAR LOGO ON THE PACKAGE!

ENERGY STAR-RATED BULBS ARE 20% - 30% MORE EFFICIENT THAN NON-RATED BULBS!

Energy Star requires higher standards in their testing process.

HOW TO CALCULATE TOTAL COST OF LED BULBS
This is the question I get asked the most,
"How much money am I REALLY spending on these bulbs?"
Here is how to figure out the total cost of ANY BULB
FOR EXAMPLE:
These 60w Bright Stik LED Bulbs are $12.95 for a pack of 3.

$12.95 divided by 3 = $4.32

Just 1 bulb price = $4.32

Now we can calculate the electricity costs using the steps above:
These bulbs use 10 watts to produce 60 watts of light.
1 - 10 watts divided by 1000 = 0.01
2 - 0.01 x 10,000 Bulb Life Hours = 100 Kilowatt Hours (kwh)
3 - 100 kwh x 12.5 cents = $12.50 cents of electricity costs.
Bulb Price ($4.32) + Electric Costs ($12.50) = $16.82 total cost.
Based off of 5 hours per day, this bulb should last 5-6 years.

A regular bulb would cost $7.87 (Price + Electricity Costs) but you would change that bulb about 10 times in 6 years.
$7.87 x 10 = $78.70 Total Cost for Regular Bulbs for 6 years.
$78.70-$16.82 = $61.88 OF SAVINGS PER BULB!